Íme a HVG A Nő című kiadványában megjelent cikkem az irodák környezetpszichológiájáról.
Ilyen a Trip Advisor szingapúri irodája
Így néz ki a világ legnagyobb utazós oldalának szingapúri, 24 000 négyzetméteres irodája, melyet tavaly szeptemberben adtak át. A munkálatok 6 hónapig tartottak, az iroda a Trip Advisor ázsiai központja lett.
A munkahelyi elégedettség záloga: rengeteg hely
A Sydney Egyetem professzorai, Jungsoo Kim és Richard de Dear érdekes eredményre jutottak egy irodai környezeteket vizsgáló kutatásban.
Különböző irodatípusokban dolgozó embereket kértek fel, hogy a környezetük bizonyos elemeivel való elégedettségüket ítéljék meg. A vizsgálatban részt vettek olyanok, akik egyedül dolgoznak egy irodában, olyanok, akik 1 vagy 2 társukkal osztoznak rajta, és olyanok is, akik valamilyen típusú nyitott terű irodában tevékenykednek nap mint nap.
Az alábbi szempontokat értékelték a résztvevők:
- hőmérséklet
- levegőminőség
- fény mennyisége
- vizuális komfort
- zajszint
- zajkontroll
- rendelkezésükre álló tér
- vizuális kontroll
- interakció kialakításának lehetősége
- bútorok kényelmessége
- bútorok állíthatósága
- színek és anyagok
- épület tisztasága
- munkaállomás tisztasága
- épület állapota
Mindezek mellett a munkahelyi környezetükkel kapcsolatos általános elégedettséget is megkérdezték a résztvevőktől.
Archist projekt
Egy Federico Babina nevű olasz építész és designer Archist City (Artists-Architects) nevű projektje keretében 27 világhírű művész stílusát próbálta meg elcsípni és épületekké alakítani.
Skateistan
Afganisztánban a nők többek között nem biciklizhetnek, de a gördeszka valahogyan elkerülte a tiltólista felelősök figyelmét. Egy ausztrál srác, Oliver Percovich Skateistan néven 2007-ben egy gördeszkás sulit alapított, ami mára a kabuli fiatalok -fiúké és lányoké egyaránt- egyik legjelentősebb intézményévé vált. 2012-ben megjelent egy a programot képekben bemutató könyv is.
Making of: Skateistan - The Tale of Skateboarding in Afghanistan from Skateistan on Vimeo.