Hosszabb ideig tartó, megterhelő szellemi munka vagy tanulás következtében idővel
- csökken a koncentráció,
- megnövekszik a hibák száma és
- fokozott ingerlékenység lép fel,
mely alacsonyabb hatékonysághoz és rosszabb teljesítményhez vezet. Ha érezzük magunkon a mentális fáradtság jeleit, érdemes felállni és otthagyni egy időre az irodánkat, hiszen egy új környezetben könnyebben és gyorsabban tudunk regenerálódni. Stephen Kaplan pszichológia professzor eredményei szerint 4 ismérve van a szellemi felfrissülés szempontjából ideális környezetnek, melyből visszatérve újult erővel vethetjük bele magunkat ismét a munkába.
1., „Being away”:
A frissítő környezet fizikailag és mentálisan is távol esik az eddig végzett tevékenységtől. Azaz mindenképp helyváltoztatással érjük el, hogy aztán ott az eddigiekhez képest valami teljesen mással tudjunk foglalkozni.
A Google szingapúri irodája
Forrás: http://bit.ly/Jxs1uY
2., „Extent”:
A tér, melyben felfrissülést keresünk legyen kellően tartalmas és koherens, hogy azt egy teljesen új világként érzékelhessük, és biztosítson annyi ingert, hogy elterelje a gondolatainkat az addig végzett tevékenységről.
3., „Fascination”
A frissítő környezet szinte megigéz minket, azaz a nem tudatos figyelmi működésünket kapcsolja be, mely nem igényel mentális erőfeszítést. Leginkább egy kellemes természeti környezet tudja mindezt biztosítani, például amikor belefeledkezve csodáljuk a tetőről a naplementét. Több kutatás bizonyította, hogy valódi természeti környezet híján még a természetfotók is képesek frissítően hatni. Borús téli időben kifejezetten élénkítő lehet egy napos tengerpartot ábrázoló kép a falon.
Forrás: http://bit.ly/1l5ATq5
4., „Compatibility”
A tér legyen kompatibilis az egyén céljaival, azaz támogassa a kívánt viselkedést. A környezeti elemek ne zavarjanak meg vagy tereljék el a figyelmünket.
Forrás:
Felsten G. (2009): Where to take a study break on the college campus: an attention restoration theory perspective, Journal of Environmental Psychology, Vol 29, 160-167